«

»

 

İnşaat Projesi Nasıl Okunur

İnşaat demiri imalatı proje demir metrajı ile başlar,doğru ve kurumsal adresten demir satın almak ve şantiyenize nakliyle devam eder.Her ne kadar basit bir iş gibi görünsede demirinizin indirileceği yer dahi çok önemlidir.Betonarme inşaat demirinizin inidirileceği yer seçimi, o iniaat demirinin kullanılacağı alanayakın olmalıdır.İnşaat demiri altına stabilize serilmiş,sıkıştırılmış sağlam ve kuru zemine inmelidir.Bu zemine grobeton dökülerek demirin işlenmesi sırasında çamurlanmasına izin verilmemelidir. Kuru havada dahi nervürlü demirlerin arasına giren topraklar betonarmede aderansı menfi etkileyecektir.Bu demir hazırlama platformunuzdan demircilerin kalıba ulaşacağı yol dahi kuru ve grobetonlanmış olmalıdır.
Projeye göre imalat yapılırken demirin en az zayiatla kesilmesine dikkat edilmeli, zayiat çıkacaksa bunun diğer şapo,perde filizi olarak kullanılabilir olmasına çalışılmalıdır. Mümkünse daha proje aşamasında zayiatları önlemek adına demir çaplarında çok çeşitlilik yerine az çeşitliliğe gitmek demir zayiatını en aza indirmek gerekmektedir.Bu çözüm Şantiyede yapı denetim mühendislerinin görüşü alınarak demiri in tahvil edilebilmesi ilede gerçekleşebilir.
Kolonlara demir indirilimeden önce vakumlu eletrik süpürgesi ile kolonların içinde kalıpçının bıraktığı kalıp artıkları,toz ne varsa çekilmelidir.Kolon diplerine klape kapak yaptırılıp beton dökme aşamasında kolon diplerinin özenle temizlenmesi mutlak gereklidir.Demir montajı sırasında elektrik fenj borularının,şapolarının üstüne basılmaması,perde kolon birleşme yerlerinin tekrar gözden geçirilmesi mutlak gereklidir. İnşaat demiri naklinden montaj aşamasına kadar çok ciddi bir mühendislik işidir ve kalite bir bütündür.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın